لینک نوفالو (nofollow) چیست؟

کد نوفالو (nofollow) چیست؟

نوفالو (nofollow) یک کد بصورت “rel=”nofollow است که در کد لینک‌های سایت شما قرار می‌گیرد. کد نوفالو (nofollow) به موتورهای جستجو نشان می‌دهد که نباید به دنبال این لینک بروند. در واقع شما با استفاده از کد نوفالو (nofollow) به موتورهای جستجو خبر می‌دهید که این لینک نباید در محاسبه پیج رنک شما وارد شود ولی با این کار همچنان اجازه ایندکس این صفحات را به موتورهای جستجو می‌دهید. البته لینک نوفالو از صفحات شما به سایت‌های دیگر در پیج رنک آنها نیز بی تاثیر خواهد بود.

<a href=www.rapid-site.ir rel=”nofollow”>Anchor Text</a>

لینک های فالو (follow) اعتبار را منتقل می کنند. زمانی که سایت A به سایت B لینک follow می دهد به این معنی است که سایت A سایت B را تایید کرده است. اما لینک nofollow به این معنی است، که سایت A ، سایت B را مفید دانسته است و یا به هر دلیلی لینک داده است، اما آن را تایید نمی کند، و واگذاری اعتبار را به خود موتورهای جستجو واگذار می کند.

ساخت لینکهای nofollow هیچگونه ایرادی ندارند و به سئوی وب سایت شما لطمه ای وارد نمی کنند. لینک های نوفالو از نظر گوگل قانونی و مجاز است و هیچ مشکلی برای رتبه سایت شما بوجود نمی آورد زیرا گوگل صراحتا اشاره کرده است که لینک های nofollow ، پیج رنک گوگل را منتقل نمی کنند.

تاثیر لینک های nofollow

امروزه حدود ۶۰% لینک های موجود در اینترنت به صورت nofollow (نوفالو) هستند، بعید به نظر می رسد موتور های جستجو از این حجم زیاد لینک و تاثیر لینک های nofollow چشم پوشی کنند و آن ها را دنبال نکنند! نظر شما چیست؟

شاید بتوان لینک های nofollow را به این شکل تعریف نمود: لینک هایی که پیوند های با کیفیت آن توسط موتور های جستجو دنبال شده و بر روی رتبه سایت تاثیر مستقیم می گذارند، مانند پیوند های ویکی پدیا و شبکه های اجتماعی.

Cyrus Shepard یکی از سئو کاران برتر شرکت MOZ در ویدئویی چند دقیقه ای به طور مستقیم اعلام کرد که ما مدارکی داریم که ثابت می کند موتور های جستجوگر بعضی از لینک های نوفالو را دنبال می کنند. این به این معنی است که موتور های جستجوگر به برخی از لینک های nofollow توجه می کنند و از آن ها هم در رتبه بندی و هم در ایندکس کردن صفحات استفاده می کنند.

۴ مورد استفاده از لینک های نوفالو nofollow

  • جلوگیری از اسپمرها : گاهی اوقات این امکان وجود دارد که سایت شما در تیررس لینک های اسپم قرار بگیرد و لینک های متفاوتی در بخش نظرات قرار بگیرد. در اینصورت می توانید با استفاده از قرار دادن کد نوفالو (nofollow) بر روی لینک ها، از تاثیر تمامی آنها در امتیاز دهی پیج رنک خود جلوگیری نمایید.
  • جلوگیری از به تکرار رسیدن محتوا : در صورتیکه در محتوای وب سایت شما، متن لینک شده (anchor text) متفاوتی وجود دارد که همگی به یک صفحه داخلی یا خارجی لینک شده اند، جهت جلوگیری از تکرار لینک، کافی ست یکی را به عنوان فالو و بقیه لینک های یکسان را با استفاده از کد نوفالو (nofollow) نادیده بگیرید.
  • وجود تبلیغات متنی : در حال حاضر، بیشتر سایت هایی که از طریق بنر ها و تبلیغات متنی کسب درآمد می کنند برای جلوگیری از تاثیرات منفی لینک ها در پیج رنک سایت خود، از کد nofollow بر روی لینک های تبلیغاتی خود استفاده می کنند.
  • جلوگیری از کاهش اعتبار : همانطور که بخشی از اعتبار شما، از طریق لینک های ورودی به سایتتان بدست می آید، ولی بخش زیادی از اعتبار خود را به جهت لینک دادن به سایت های دیگران از دست خواهید داد. در اینصورت تنها کاری که می بایست انجام دهید استفاده از کد نوفالو بر روی لینک های خروجی می باشد.

لینک های فالو و نوفالو بحثی داغ در سئو است که اختلاف نظر های زیادی در این باره وجود دارد.

کد نوفالو (nofollow) در بسیاری از انجمن‌ها و وبلاگ‌هایی که امکان نظردهی به کاربران ارائه را میدهند استفاده میشود تا جاییکه بسیاری از CMS ها مانند وردپرس این قابلیت را در خود جای داده‌اند.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 1 امتیاز: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *