انواع انکر تکست را بشناسید

اگر تا به حال برای سئو و بهینه سازی سایت خود تحقیق جستجو کرده باشید، حتما اصطلاح انکر تکست (به انگلیسی Anchor Text) به گوشتان خورده است. حالا انکر تکست چیست؟ منظور از انکر تکست همان متن لینک است. یعنی همان عبارتی که برای کاربر نمایش داده می‌شود و کاربر می‌تواند بروی آن کلیک کند. حالا چرا انکر تکست برای سئو مهم است؟ به یک دلیل ساده: گوگل وقتی لینکی به سایت شما مشاهده می‌کند، متن آن را می‌خواند. بر این اساس است که می‌فهمد صفحه شما در چه موردی است و بابت این لینک باید در کدام کلمه کلیدی به صفحه شما رتبه بدهد. در مقالات قبلی به طور کامل به مباحث بالا پرداخته شده است که می توانید بر روی عنوانهای بالا کلیک و مطالعه نمایید.

انکرتکست‌ها به چند دسته و نوع مختلف تقسیم می‌شوند. انکر تکست های مختلف، ارزش یکسانی ندارند. سالها قبل که بهینه سازی سایت به پیچیدگی امروز نبود، متخصصان سئو، آدرس سایت مورد نظر را با کلمه کلیدی هدفشان لینک می کردند و حتی برای آن کلمه کلیدی رتبه می گرفتند! اما امروزه با پیچیده شدن قوانین سئو، استفاده بیش از حد از یک متن در لینک های مختلف می تواند باعث جریمه شدن وب سایت شما شود.

بنابراین شما باید از متن لینک های مختلف برای صفحات سایت خود استفاده کنید.

آموزش جامع بهینه سازی انکر تکست

استفاده از Anchor Text متنوع به موتورهای جستجو کمک می کند تا موضوع سایت شما را بهتر درک کنند و در نتیجه، سایت تان در نتایج جستجو رتبه بهتری دریافت می کند. در ادامه با انواع انکر تکست خواهیم پرداخت:

انکر تکست عمومی یا Generic Anchors

یکی از انواع آنها انکر تکست عمومی یا Generic Anchors با لینک‌هایی با عنوان «اینجا را کلیک کنید، اینجا را بخوانید و… » هستند. اشتباهی که ممکن است انجام شود استفاده از این نوع انکر تکست است یعنی لینک دادن به مقالات قدیمی با این متن مانند اینجا را بخوانید و یا برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید می‌باشد که ارزش فنی زیادی برای موتورهای جستجو ندارد. در گذشته استفاده از این انکر تکست رایج بود، اما طی چند سال اخیر با تغییر قوانین الگوریتم گوگل، استفاده از این لینک ها می تواند به سئوی سایت شما آسیب بزند و باعث جریمه شدن سایت شما شود.

برخی انکر تکست های عمومی عبارتند از:

  • اینجا را کلیک کنید
  • اطلاعات بیشتر
  • ادامه مطلب
  • بیشتر بخوانید
  • اینجا
  • این وب سایت
  • این لینکو چک کن
  • درباره نویسنده
  • و …

پیشنهاد من به شما این است که تا حد امکان از این عناوین در لینک های خود استفاده نکنید.

انکر تکست نام تجاری یا Branded Anchors

انکر تکست نام تجاری یا Branded Anchors، در آن سایت‌ها از نام تجاری خود در انکر تکست لینک‌ها استفاده می‌کنند به عبارت دیگر برخی از وبسایت‌ها با نام خود بک لینک می گیرند.  استفاده از این نوع انکر تکست خطری برای سئو ندارد، مگر اینکه نام تجاری تان با کلمه کلیدی هدفتان یکسان باشد.

انکر تکست عریان یا Naked Link Anchors

این نوع انکر تکست که با عنوان URL Anchor Text نیز شناخته می شود. اگر از URL به عنوان لینک در یک متن استفاده شود انکر تکست عریان نامیده می شود. https://rapid-site.ir و http://www.varzesh3.com/ دو نمونه از Naked Link Anchors هستند. کلمه کلیدی خاصی در متنش ندارد و تنها از URL سایت به عنوان متن لینک استفاده می کند.

انکر تکست کلمه کلیدی + نام تجاری یا Brand + keyword Anchor

نوع دیگری از انواع انکر تکست ها که روش مناسبی برای لینک سازی به شمار می رود، به کار بردن کلمه کلیدی به همراه برند در یک متن لنگر می باشد. این نوع انکر تکست معمولاً شامل نام برند شما به همراه کلمه کلیدی هدف تان است. عبارت “تبلیغات در فضای دیجیتال با DMC” مثالی از نوع نام «تجاری + کلمه کلیدی» است.

انکر تکست تصویر یا Image Anchors

همانطور که می دانید استفاده از عکس و تصویر در بین متن، موجب تعامل بیشتر مخاطب با محتوای سایت شما می‌شود. اما برای اینکه گوگل محتوای تصویری شما را شناسایی کند باید برای آن تگ Alt مشخص کنید. در یک عکس ، گوگل تگ Alt آن را به عنوان یک انکر تکست می خواند. بنابراین اگر برای تصاویر خود تگ Alt مشخص نکنید گوگل محتوای تصویری شما را شناسایی نخواهد کرد.

برای آنکه روند لینک بیلدینگ شما از نظر گوگل طبیعی باشد، بهتر است هر از گاهی در تصاویر سایت تان، لینک قرار دهید. در چنین شرایطی، Alt Tag تصویر به عنوان انکر تکست شناسایی می شود.

انکر تکست هم معنی یا LSI Anchors

Latent Semantic Indexing ) LSI) که به صورت تحت لفظی این عبارت “فهرست سازی معنایی نهفته” معنی می شود به نوعی از متن لنگر اشاره دارد که در متن انکر تکست خود از کلمه یا عبارتی مترادف با کلمه کلیدی مورد نظرتان یا از مشتقات آن استفاده کنید. به عنوان مثال اگر “تبلیغات” کلمه کلیدی شماست، لینک LSI آن می تواند عباراتی همچون ” تبلیغات آنلاین” ، “بازاریابی آنلاین” یا ” تبلیغات اینترنتی” باشد.
با استفاده از این نوع متن لنگر، اگر کاربری کلمه “تبلیغات” را در گوگل جستجو کند، در انتهای صفحه نتایج، جستجوهای مرتبط با آن برای او نمایش داده می شوند.

مزیت لینک LSI این است که به کوئری جستجوی کاربران بسیار شبیه است. اگر عبارت گل فروشی را در گوگل جستجو کنید، جستجو های مرتبط با آن را در انتهای صفحه مشاهده خواهید کرد.

انکر تکست Partial Match

حضور نسبی (یا جزئی) کلمه کلیدی در انکر تکست با عنوان Partial Match شناخته می شود. اگر در متنی که قصد دارید تبدیل به لینک شود، کلمه کلیدی مورد هدفتان به صورت جزئی به کار برود به عنوان Partial Match شناخته می شود. در واقع به صورت کلمه کلیدی + کلمه دیگر ظهور پیدا می کند. برای مثال عبارت راهنمای لینک بیلدینگ پیشرفته، یک انکر تکست Partial Match است.

انکر تکست طولانی یا Long Tail Anchors

این نوع از متن لنگر شبیه به Partial Match است با این تفاوت که Long Tail Anchors طولانی تر می باشد. تنها تفاوت انکر تکست طولانی (یا دم دراز) با Partial Match، طولانی بودن آن است. برای مثال لینک ضریب بازگشت یا Bounce Rate چیست؟ انکر تکست طولانی دارد.

انکر تکست Exact Match

در آخرین گام از انواع انکر تکست ، مهم‌ترین و حساس‌ترین نوع انکر تکستی که با آن سر و کار داریم این مورد است. این انکرتکست اصولا کوتاه است و کلمه کلیدی اصلی ما را در بر می‌گیرد. در Exact Match، شما فقط از کلمه کلیدی هدفتان در متن لینک استفاده می کنید. درست است که متن لینک Exact Match تاثیر زیادی بر ارتقا رتبه سایت شما دارد، اما استفاده بیش از حد از این نوع لینک می تواند باعث جریمه شدن سایت تان شود.

موتورهای جستجوگر روز به روز هوشمندتر می شوند. بنابراین بیش از گذشته نسبت به عوامل جزئیِ رتبه بندی سایت اهمیت می دهند. یکی از این فاکتورهای مهم در رتبه بندی، مرتبط بودن موضوع لینک هاست.

سعی کنید از انکر تکست های متنوع در فرآیند لینک بیلدینگ خود استفاده کنید. وجود لینک های متنوع سبب می شود گوگل ساختارِ لینک های سایت تان را طبیعی بداند و به سایت تان بیشتر اهمیت دهد.

بک‌لینک‌های یک سایت باید از تمامی موارد فوق تشکیل شود. هم  Exact Match داشته باشد و هم جنریک و هم برند. این که یک وب‌سایت از ۱۰۰۰ سایت مختلف فقط با کلمه کلیدی طراحی سایت لینک داشته باشد به‌هیچ‌عنوان طبیعی به نظر نمی‌آید. چطور ممکن است ۱۰۰۰ سایت مختلف دقیقا با یک کلمه کلیدی به شما لینک بدهند؟

در مقاله بعدی از نحوه صحیح توزیع انکر تکست صحبت خواهم کرد.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 0 امتیاز: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *